Example Frame
افراد آنلاین 10
تعداد بازدیدکنندگان 211686
شهر قهدریجان

قهدریجان

 

بر اساس تقسیمات کشوری شهر قهدریجان یکی از نقاط شهری شهرستان فلاورجان است که دومین شهر بزرگ شهرستان از لحاظ جمعیت می باشد . مساحت  قهدریحان هفت کیلومتر مربع و جمعیت این شهر بنابر آمار سرشماری سال 1390 حدود 32000 نفر اعلام شده است .

 

قهدریجان در شمال آن اراضی منتهی به کهریزسنگ ، در جنوب اراضی منتهی به فولادشهر ، در شرق اراضی منتهی به نواحی جوجیل و دشتچی و در غرب اراضی منتهی به دشت نجف آباد قرار دارد.

 شهر قهدریجان با 1608 متر ارتفاع از سطح دریا بین 51 درجه و 30 دقیقه طول جغرافیایی و 32 درجه و 30 دقیقه عرض جغرافیایی در دشت همواری قرار گرفته که در جهات شرق به غرب فاقد شیب است و تنها در جهت جنوب به شمال از اندکی شیب برخوردار می باشد .

فاصله شهر قهدریجان تا مرکز استان  20کیلومتر می باشد .

 پیشینه تاریخی و گردشگری :

قهدریجان از گذشته های دور متشکل از دومحله به نام های علیا و سفلی بوده است که این محله ها از مکان های قدیمی و مهم شهر به حساب می آیند و دارای بافت پر تراکم بوده که یکی در شمال و دیگری در جنوب محور اصلی شهر خیابان امام خمینی ( ره ) واقع شده اند .

از دیگر مکانهای قدیمی شهر، محله باغ شازده که در ورودی شهر واقع شده است ، می توان نام برد .

 در کتب و رسالات قدیم همچون سفرنامه ی ابن حوقل ، معجم البلدان یا برگزیده ی مشترک یاقوت حموی ، تاریخ گزیده ی حمد اله مستوفی ، نزهت القلوب و تاریخ مسعودی میتوان مطالبی راجع بـــه تاریخچه حمد اله مستوفی ، نزهت القلوب و تاریخ مسعودی میتوان مطالبی راجع به تاریخچه شهر قهدریجان را یافت . در فرهنگ دهخدا آمده است : قهدریجان قصبه ای است از بخش فلاورجان شهرستان اصفهان ، سکنه آن 7507 تن . آب از قنات و رودخانه و محصول آن غلات ، برنج ، صیفی ، میوجات ، راه ماشین رو و دبستان و بهداری و در حدود 50 باب دکان دارد.

در نوشته حمد اله مستوفی آمده است : از معظم روستاهای لنجان ، قهدریجان است که در نزدیکی آن شهری است قدیمی به نام فهران با وجود مساجد متعدد و اماکنی نظیر عصاری ، قلعه تخم مرغی و قناتی معروف به زارچان در تاریخ مسعودی نوشته شده جمعیت قهدریجان سه هزار نفر است و از مالکین بزرگ آن ظل السلطان است که درآنجا صاحب کاخی بوده است  .

از مهمترین جاذبه های گردشگری قهدریجان می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

 1 – امامزاده سید محمد (س)

 2 – مقبره انوش بن شیث بن آدم ( پیامبر خدا )

 3 – قدمگاه

 4 – مسجد شهید بهشتی

 5- امامزاده سیده النساء

 6- کوره های  آجر پزی

7- خانه حشمت

 8 – برج کبوتر خانه

 ویژگی های خاص :

یکی از پایه های اساسی اقتصاد شهر قهدریجان را کشاورزی تشکیل می دهد کل زمین های زیر کشت در قهدریجان 5000 هکتار است و عمده محصول این شهر برنج باسطح کشت 1000 هکتار ، گندم 700 هکتار پیاز 500 هکتار ، صیفی جات 100 هکتار و کشت متفرقه 500 هکتار می باشد .

 از دلایل عمده قطب کشاورزی بودن قهدریجان علاوه بر حاصلخیزی زمین ، خبره بودن کشاورزان این شهر ، داشتن روحیه تلاش و کوشش و کسب روزی حلال توسط مردم این منطقه بوده است .

متاسفانه در سالهای اخیر به علت خشکسالی و عدم برنامه ریزی صحیح وکشت بی رویه برخی از محصولات مثل پیاز کشاورزان متضرر زیان های زیادی گردیدند .

 کشاورزان قهدریجان هر سال از نظر کمیت و کیفیت حائز رتبه های ممتاز کشوری می گردند .

 در قهدریجان واحدهای تولیدی صنعتی کمی وجود دارد که به تعداد محدودی از کوره آجر پزی و موزائیک سازی محدود میگردد.

 صنعت قالی بافی از ایام قدیم در این شهر متداول بوده است روش قالی بافی به صورت استاد کاری است . بازار فروش قالی قهدریجان بیشتر شهرهای نجف آباد و اصفهان است

 

تعداد بازديد کنندگان:1806