Example Frame
افراد آنلاین 8
تعداد بازدیدکنندگان 241037

معرفی شهر قهدریجان

 

بر اساس تقسیمات کشوری شهر قهدریجان یکی از نقاط شهری شهرستان فلاورجان است که دومین شهر بزرگ شهرستان از لحاظ جمعیت می باشد . مساحت  قهدریحان هفت کیلومتر مربع و جمعیت این شهر بنابر آمار سرشماری سال 1395حدود 39830 نفر اعلام شده است .

 

قهدریجان در شمال آن اراضی منتهی به کهریزسنگ ، در جنوب اراضی منتهی به فولادشهر ، در شرق اراضی منتهی به نواحی جوجیل و دشتچی و در غرب اراضی منتهی به دشت نجف آباد قرار دارد.

 شهر قهدریجان با 1608 متر ارتفاع از سطح دریا بین 51 درجه و 30 دقیقه طول جغرافیایی و 32 درجه و 30 دقیقه عرض جغرافیایی در دشت همواری قرار گرفته که در جهات شرق به غرب فاقد شیب است و تنها در جهت جنوب به شمال از اندکی شیب برخوردار می باشد .

فاصله شهر قهدریجان تا مرکز استان  20کیلومتر می باشد .

 پیشینه تاریخی و گردشگری :

قهدریجان از گذشته های دور متشکل از دومحله به نام های علیا و سفلی بوده است که این محله ها از مکان های قدیمی و مهم شهر به حساب می آیند و دارای بافت پر تراکم بوده که یکی در شمال و دیگری در جنوب محور اصلی شهر خیابان امام خمینی ( ره ) واقع شده اند .

از دیگر مکانهای قدیمی شهر، محله باغ شازده که در ورودی شهر واقع شده است ، می توان نام برد .

 در کتب و رسالات قدیم همچون سفرنامه ی ابن حوقل ، معجم البلدان یا برگزیده ی مشترک یاقوت حموی ، تاریخ گزیده ی حمد اله مستوفی ، نزهت القلوب و تاریخ مسعودی میتوان مطالبی راجع بـــه تاریخچه حمد اله مستوفی ، نزهت القلوب و تاریخ مسعودی میتوان مطالبی راجع به تاریخچه شهر قهدریجان را یافت . در فرهنگ دهخدا آمده است : قهدریجان قصبه ای است از بخش فلاورجان شهرستان اصفهان ، سکنه آن 7507 تن . آب از قنات و رودخانه و محصول آن غلات ، برنج ، صیفی ، میوجات ، راه ماشین رو و دبستان و بهداری و در حدود 50 باب دکان دارد.

در نوشته حمد اله مستوفی آمده است : از معظم روستاهای لنجان ، قهدریجان است که در نزدیکی آن شهری است قدیمی به نام فهران با وجود مساجد متعدد و اماکنی نظیر عصاری ، قلعه تخم مرغی و قناتی معروف به زارچان در تاریخ مسعودی نوشته شده جمعیت قهدریجان سه هزار نفر است و از مالکین بزرگ آن ظل السلطان است که درآنجا صاحب کاخی بوده است  .

از مهمترین جاذبه های گردشگری قهدریجان می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

 1 – امامزاده سید محمد (س)

 2 – مقبره انوش بن شیث بن آدم ( پیامبر خدا )

 3 – قدمگاه

 4 – مسجد شهید بهشتی

 5- امامزاده سیده النساء

 6- کوره های  آجر پزی

7- خانه حشمت

 8 – برج کبوتر خانه

 ویژگی های خاص :

یکی از پایه های اساسی اقتصاد شهر قهدریجان را کشاورزی تشکیل می دهد کل زمین های زیر کشت در قهدریجان 5000 هکتار است و عمده محصول این شهر برنج باسطح کشت 1000 هکتار ، گندم 700 هکتار پیاز 500 هکتار ، صیفی جات 100 هکتار و کشت متفرقه 500 هکتار می باشد .

 از دلایل عمده قطب کشاورزی بودن قهدریجان علاوه بر حاصلخیزی زمین ، خبره بودن کشاورزان این شهر ، داشتن روحیه تلاش و کوشش و کسب روزی حلال توسط مردم این منطقه بوده است .

متاسفانه در سالهای اخیر به علت خشکسالی و عدم برنامه ریزی صحیح وکشت بی رویه برخی از محصولات مثل پیاز کشاورزان متضرر زیان های زیادی گردیدند .

 کشاورزان قهدریجان هر سال از نظر کمیت و کیفیت حائز رتبه های ممتاز کشوری می گردند .

 در قهدریجان واحدهای تولیدی صنعتی کمی وجود دارد که به تعداد محدودی از کوره آجر پزی و موزائیک سازی محدود میگردد.

 صنعت قالی بافی از ایام قدیم در این شهر متداول بوده است روش قالی بافی به صورت استاد کاری است . بازار فروش قالی قهدریجان بیشتر شهرهای نجف آباد و اصفهان است