Example Frame
افراد آنلاین 39
تعداد بازدیدکنندگان 434955

معرفی شهر قهدریجان

 

قهدریجان

شهر قهدریجان براساس تقسیمات کشوری یکی از شهرهای شهرستان فلاورجان واقع در استان اصفهان می‌باشد.

جمعیت این شهر در سرشماری سال 1395 ، حدود 35000 نفر برآورد شده است ،که دومین شهر از لحاظ جمعیت در شهرستان فلاورجان به شمار می‌رود.

شهر قهدریجان در فاصله 24 کیلومتری جنوب غربی اصفهان و 5کیلومتری غرب فلاورجان قرار دارد.

قهدریجان در دشت وسیعی قرار دارد که در هرسو اراضی زراعی آنرا احاطه نموده است.

این شهر از شمال به کهریزسنگ، از جنوب به فولاد شهر، از شرق به فلاورجان واز غرب به اراضی دشت شهرستان نجف آباد منتهی می‌شود.

*

این منطقه دارای ارتفاعی با 1608 متر از سطح دریا بین 51 درجه و 30دقیقه طول جغرافیایی و32 درجه و30دقیقه عرض جغرافیایی در دشتی هموار وبدون شیب قرار گرفته است.

در گویش عامه مردم قهدریجان وروستاهای اطراف، این محل را کدرگان(به معنای گونه های کدر ) می‌خواندند.

گان، پسوند فارسی است که به دنبال بعضی از اسامی روستاهای اصفهان بخصوص لنجان آمده است وبه مرور زمان به کدرجان و قدرجان ونهایتا به قهدریجان تکامل یافته است.

قهدریجان از گذشته های دور متشکل از دو محله به نام های علیا و سفلی بوده است، که ازمکان های قدیمی شهر به حساب آمده و دارای بافت پرتراکم شهری می باشد.

این محلات در شمال و دیگری در جنوب محور اصلی شهر و خیابان امام خمینی(ره) واقع شده اند.

*

قدمت قهدریجان به قبل از اسلام می رسد. دین اهالی آن زرتشتی بوده که در قلعه ای به نام فهران در اطراف این شهر زندگی می کردند. به نقل آنچه سینه به سینه از گذشتگان روایت می شود این قلعه از رونق خاصی برخوردار بوده است. با هجوم دشمنان به این قلعه و همچنین قحطی که مزید آن گردیده ، مردمان آن دیار به بیرون از قلعه و شهرکنونی قهدریجان کوچ می‌کنند.

درسال 1347 با افزایش جمعیت ، این قریه نام شهر به خود گرفت و شهرداری قهدریجان در سال 1347 تاسیس گردید.

*

معیشت بیشتر مردم شهر قهدریجان از راه کشاورزی و دامداری تامین می شود. قهدریجان به عنوان یکی از روستاهای آباد و بزرگ لنجان از سابقه تاریخی کهنی برخوردار است.

دسترسی به آب و خاک و موقعیت اقلیمی مناسب، همراه با کوشش و زحمت و کاردانی کشاورزان قهدریجان، زمینه ای برای کشت انواع محصولات یکساله را فراهم آورده است.

گندم، جو، علوفه، سبزیجات، چغندرقند وپیاز از محصولات کشاورزان این دیار به شمار آمده و سبزیجات و پیاز این منطقه از تولیداتی است که بخش اعظمی از آن به بازار اصفهان و سایر نقاط کشور ارسال و بعضاً به کشورهای دیگر صادر می‌شود.

*

قالی بافی از دیر باز برای خانواده های این دیار اهمیت زیادی داشته است. قالی بافی به عنوان هنری زیبنده ی دختران ، مورد توجه بوده و براساس سرشماری میانگین سنی هنرمندان قالی از 5 تا 45 سال می‌باشد.

*

در فضاهای صنعتی که در ضلع جنوبی شهر به مساحتی بالغ بر 60000 متر مربع ایجاد شده کارگاه های صنعتی زیادی در مشاغل مختلف به کار و فعالیت مشغول می‌باشند.

*

در شهر قهدریجان سه کتابخانه وجود دارد.کتابخانه عمومی فجر قهدریجان، با بیش از 12300 نسخه کتاب و نشریات گوناگون ، کتابخانه ی عمومی نسیم قهدریجان با مساحتی بالغ بر960 متر مربع و دارابودن بیش از 14700 نسخه کتاب وکتابخانه شهید سیدقاسم هاشمی با8000 نسخه کتاب پاسخگوی اعضای کتابخانه های این شهر می‌باشد.

*

از دیگر اماکن فرهنگی شهر قهدریجان کانون فرهنگی تربیتی آزادگان است که در سال 1369 در زمینه ی اوقات فراغت دانش آموزان، شامل کلاس‌های فرهنگی وهنری ، ورزشی وبرپایی همایش های مختلف ایجاد گردیده است.

*

از دیگر اماکن فرهنگی وتاثیر گذار شهر ، بنیاد فرهنگی حضرت ایت الله خامنه ایی بامساحت حدود 5000 متر مربع میباشد.

فعالیت رسمی این بنیاد از سال 1381 بااموزش علوم قرانی ، مذهبی،هنری و ورزشی به علاقه مندان ازشهر قهدریجان و روستاهای اطراف اغاز گردیده و هم اکنون با دارا بودن فضا و امکانات مناسب از قبیل سالن های مطالعه، اجتماعات ، کلاسهای اموزشی و ورزشی و اساتید مجرب به علاقه مندان به صورت گسترده در رشته های مختلف اموزش لازم را ارایه مینماید.

*

انجمن خیریه لیلة القدر یکی دیگر از اماکن شهر قهدریجان میباشد. این انجمن درسال 1371 به منظورکمک به افراد محروم و بی سرپرست  همچنین کمک برای ایجاد تسهیلات ازدواج وخدمات درمانی و کلیه کارهای خیر و عام المنفعه تاسیس وهمچنان به فعالیت خود ادامه میدهد.

*

مردم ایثارگر قهدریجان همواره در عرصه های قبل و بعد از انقلاب نقشی پرشور داشته و با توجه به اعتقاد و ایمان راسخ به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و ولایت فقیه در طول هشت سال دفاع مقدس ، اهدای 15 سردار و 210 شهید ، 300 جانباز و 33 آزاده سرافراز از افتخارات مردم شهید پرور قهدریجان میباشد.

*

مردم شریف قهدریجان بسیار خیر می باشند به گونه ای که ، 52000 متر مربع به منظور ایجاد فاضلاب شهری به سازمان آبفا اهدا نموده. از طرفی زمین اورژانس به مساحت حدود 10000 متر مربع و 22000 متر مربع زمین برای احداث دانشگاه پیام نور  را نیز مردم این شهر اهدا نموده اند . همچنین شایان ذکر است زمین و ساختمان اکثر مدارس شهر توسط خیرین خریداری و ساخته شده است .

*

پژوهشکده بیو تکنولوژی منطقه مرکزی ایران که زیر مجموعه وزارت جهاد کشاورزی است،یکی از اماکن علمی و تحقیقاتی قهدریجان و در محل ایستگاه تحقیقاتی شهید فزوه قرار دارد.

این مرکز در زمینه‌ی پژوهش های آزمایشگاهی در زمینه مولوکولی از طریق کشت و بافت و نتایج حاصل ازآن در توسعه کاربرد های بیو تکنولوژی در صنعت ودامپروری،فرآورده ها و محصولات میکروبی بیو تکنولوژی غذایی، دریایی ، داروهای گیاهی و بیو تکنولوژی در بخش جنگل ومراتع اهمیت بسزایی دارد.

*

اماکن ورزشی شهر قهدریجان شامل مجموعه ورزشی سرداران شهید قهدریجان ، دارای زمین چمن فوتبال و سالن سر پوشیده ، مجموعه ورزشی پوریای ولی ورزشگاه بانوان و زورخانه است که در ان رشته های کشتی و باستانی  انجام میگیرد.

*

مساحت فضای سبز قهدریجان حدود 334000 متر مربع که سرانه فضای سبز هر نفر حدود 10  متر مربع میباشد.

در سال 1379  در خیابان شهید مطهری ، جنب کتابخانه عمومی نسیم قهدریجان ، فضایی سبز به مساحت 14000 متر مربع برای تفریح و سرگرمی کودکان توسط شهرداری راه اندازی شده است.

ایجاد کمربند سبزی در ضلع جنوبی شهر قهدریجان به مساحت 88000 متر مربع ، چشم انداز بسیار زیبایی را به شهر داده است.

*

در قهدریجان با وجود قدمت مذهبی ان، مساجد متعددی وجود دارد که  عبارتند از:مسجد بزرگ ،  مسجد اقا سید حسن ، مسجد شهید ایت الله بهشتی ، مسجد انقلاب    ، مسجد صاحب الزمان ( عج ) درخیابان شهید باهنر، مسجد فاطمیه ، مسجد کاظمیه ، مسجد صاحب الزمان (عج) خیابان  مدرس ،  مسجد النبی، مسجدالمهدی ومسجد چهارده معصوم .

در بین این مساجد ، مسجد بزرگ که در محله سفلی واقع شده از سابقه طولانی تری برخوردار است و قدمت ساختمان ان به زمان سلجوقیان میرسد که پس از اسلام به مسجد تبدیل شده است.

نمای خارجی  مسجد مزین  به کاشی کاری است و آیات قران به وسیله کاشی بر سر در مسجد محراب آن و نمای داخلی  نوشته شده است.

همچنین در  وسط حیاط این مسجد حوضی تعبیه شده که سابقا توسط آب چاه پر شده است.

*

مسجد دیگری که سابقه ان به 107 سال قبل میرسد، مسجد ایت الله بهشتی نام دارد که قبلا بنام  مسجد جامع  یا مسجد بزرگ علیای قهدریجان و سپس بنام مسجد شیخ محمدتقی معروف بوده است.

بنای مسجد ازابتدا تاکنون چندین بار مورد بازساری و وسیع سازی قرار گرفته ودرحال حاضر سردر ودوگلدسته مسجد بانمایی زیبا جلوه خاصی به میدان امام حسین(ع) شهر داده است.

درقسمت محراب مسجد و ضلع جنوبی آن، با اسلوبی زیبا آجر کاری و کاشی کاری شده وسوره مبارکه جمعه به طور کامل با کاشی مزین شده است.

*

از بقاع واماکن متبرکه شهر قهدریجان بارگاه امامزاده سید محمد(ع) است که در جوار این امامزاده مصلای نماز جمعه بخش قهدریجان قرار دارد.

نماز جمعه بخش قهدریجان یکی از باشکوه ترین نمازهای استان محسوب می گردد که از نظر جمعیت پنجمین نماز جمعه استان اصفهان می باشد.

نسب این امامزاده عالی قدر به حضرت موسی ابن جعفر(ع) می رسد. 

مساحت این زیارتگاه بالغ بر 20000متر مربع می رسد که در محله ی زارچان قهدریجان واقع شده است.

این زیارتگاه  اهمیت ویژه ای برای مردم شهر داشته وازجمله زیارتگاه های مشهور اصفهان می باشد که در فاصله ی 15 کیلومتری غرب اصفهان واقع شده است.

آیینه کاری و کاشی کاری بارگاه و گلدسته های نورانی آن، محیط معنوی وباطراوت با بیست زائرسرای ، موجب شده است که زائرین ازسرتاسر استان به زیارت این امامزاده جلیل القدر نائل شوند.

همچنین در منطقه فهران قهدریجان زیارتگاه و مقبره انوش پیامبر قرار دارد.

بنابه انچه گفته می شود، حضرت انوش ابن شیث ابن آدم (ع) در ایران به هدایت خلق می پرداخت که پس از مدتی در قلعه فهران بدرود حیات گفته و مرقد مطهرش در مزراع فهران واقع در  قهدریجان، زیارتگاه مومنان است.

*

قهدریجان همواره در طول تاریخ شاهد نوابغی در عرصه فرهنگ و هنر ودیانت بوده است.کسانی که از مفاخر این دیار به حساب آمده و مایه ی افتخار مردمان این شهر می باشد.

ازجمله بزرگان و مفاخر این سرزمین می توان به :

شیخ محمدرضا قهدریجانی از شاگردان مرحوم اقا شیخ محمدرضا نجفی

آیت الله سید محمد هاشمی قهدریجانی از شاگردان مرحوم حاج اقا رحیم ارباب

حجت الاسلام والمسلیمن سید حسن موسوی قهدریجانی ازشاگردان مرحوم آیت الله بروجردی وامام خمینی(ره)

آیت الله حاج اقا سید میرزا هاشمی از همدرسان شهید آیت الله بهشتی با تالیف بیش از 28 جلد کتاب و

آیت الله حاج شیخ ابوالقاسم محمدی قهدریجانی از شاگردان مرحوم آیت الله بروجردی و آیت الله حکیم اشاره نمود.

*

آری شهر قهدریجان ، شهری است زیبا و با صفا، سبز و حاصلخیز با مردمانی سختکوش و پر تلاش، سابقه تاریخی آن ازبناهای تاریخی اش ،تا مراکز علمی و فرهنگی و مذهبی آن و از دریادلان دشت حماسه وایثارش، همگی بیانگر فرهنگ ، تقوی ، نشاط و سرزندگی مردمانی است که در جای جای این دیار، زنده وجاری می باشد.